تأثير دولت پنهان بر شکل‌ گرفتن دولت دوازدهم – دیزباد کهن

مرضیه جلیلی در روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: تشکیل دولت در سایه توسط اصول‌گرایان فعال در مجلس شورای اسلامی، خبری بود که از سوی یکی از اعضای این فراکسیون منتشر شد
رحیمی تأکید کرد: بنده از تشکیل دولت در سایه در فراکسیون ولایت بی‌اطلاع هستم، اما معتقدم اگر این امر به صورت منسجم و سازماندهی شده انجام شود، یک گام رو به جلو و اقدام سازنده‌ای خواهد بود.

تشکیل دولت در سایه، یک تور ارمنستان نوروز 97 گام رو به جلو است

اصلاح‌طلبان فعال در مجلس نیز ضمن تکذیب خبر تأثیر دولت در سایه بر چینش کابینه دولت، معتقدند که این اقدامات تاکنون تنها از سوی اپوزیسیون‌ها شکل گرفته و فرهنگ آن در کشور نهادینه نشده است. بااین‌حال، فعالان سیاسی جریان اصلاح‌طلب تشکیل دولت در سایه را گامی رو به جلو و اقدامی سازنده دانستند هرچند یک تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب تشکیل دولت در سایه را در شرایطی که بر‌اساس تور مالدیو قانون، مجلس وظیفه نظارت بر عملکرد دولت را برعهده دارد، امری بی‌معنا دانست که در دنیا مرسوم نیست. عبدالله ناصری پرداختن به این موضوع را تنها بازی‌کردن با کلماتی که موجب اتلاف وقت دولت و مجلس شده، می‌داند و می‌گوید این وضعیت مردم را سردرگم خواهد کرد.

علیرضا رحیمی، عضو فراکسیون امید مجلس با تکذیب نقش مستقیم دولت در سایه برای آرایش کابینه پیشنهادی دولت گفت که آقای روحانی رسما قیمت تور بدروم اعلام کرده بود برای انتخاب اعضای کابینه، به‌هیچ‌وجه تحت‌فشار قرار نگرفته است؛ هرچند لابی‌کردن برای معرفی گزینه‌های کابینه امری طبیعی است و خود رئیس‌جمهوری نیز تأیید کرده بود از فراکسیون‌های مختلف سیاسی‌‌‌ برای ترکیب کابینه پیشنهاداتی داشته و تقریبا همه این پیشنهادها را بررسی و ارزیابی کرده است؛ بنابراین این موضوع جدید و غیرطبیعی نیست.

تأثیر دولت در سایه در تشکیل تور لحظه آخری یزد کابینه دوازدهم

جمنا و فراکسیون ولایت مجلس ترکیب دولت در سایه را تشکیل خواهند داد

وی با اشاره به ترکیب دولت در سایه عنوان کرد: بنا شده است کمیسیون‌های مختلفی که در جمنا تشکیل داده بودیم، مسئولیت این کار را برعهده بگیرند و از این طریق تعاملشان با دولت و مجلس را افزایش دهند. بر همین اساس بخش مهم دولت در سایه که سیاسی بوده، توسط جمنا هدایت می‌شود، ضمن‌اینکه در‌این‌راستا تور لحظه آخری اردبیل فراکسیون ولایت نیز با جمنا تعامل داشته و خواسته‌های خود را از همین مکانیسم پیگیری خواهد کرد.

کنعانی‌مقدم گفت: ما امیدواریم به جای اینکه جناحی که در کشور رأی نمی‌آورد، گوشه‌نشین شده یا چوب لای چرخ دولت مستقر بگذارد با برنامه‌ریزی منسجم، مطالبات مردم را پیگیری کرده و به دولت مستقر کمک کند تا مشکلات موجود حل شود.
ابوالفضل حسن‌بیگی در تشریح این خبر گفته بود: «فراکسیون نمایندگان تور ارزان بانکوک ولایی، قبل از بررسی صلاحیت وزرا در جلسات علنی مجلس، دولت در سایه را تشکیل داد تا به بررسی برنامه‌های وزرا بپردازد. با تعیین ترکیب هیأت وزیران، این فراکسیون به صورت دقیق عملکرد وزرا را بررسی می‌کند که میزان پایبندی آنها به برنامه‌های اعلامی را بسنجد و نکات لازم را به آنها یادآوری کند. در همین راستا، این فراکسیون دومین جلسه بررسی رأی اعتماد به وزرا را روز گذشته، پیش از آغاز جلسه علنی تور بالی نوروز 97 صحن برگزار کرده و انتظار می‌رود، جلسات مربوط به بررسی این مهم بعد از این، هفته‌ای یک‌بار تشکیل شود.»

عضو اصول‌گرای هیأت‌رئیسه خانه احزاب با یادآوری اینکه موضوع تشکیل دولت در سایه در فراکسیون‌های مختلف مجلس نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: جریان اصول‌گرا سه رویکرد را برای تشکیل کابینه دولت در سایه در نظر گرفته است. اعم ‌از اینکه نیروهای مستقر و تعداد زیادی تور مراکش نوروز 97 از مدیران نخبه که می‌توانند در حل مشکلات کشور مؤثر باشند، ساماندهی شوند و متناسب با تخصصی که دارند، یکی از وزارتخانه‌ها را دیدبانی کرده و اگر برنامه‌ای هم در جهت ارتقای وزارتخانه مربوطه دارند، در تعاملی سازنده به دولت ارائه دهند. از‌سوی‌دیگر، معتقدیم باید نیروهایی را برای فعالیت در دولت آینده تربیت کنیم.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بنده معتقدم تور ایتالیا نوروز 97 ممکن است افراد مختلفی در نحوه چینش ترکیب کابینه پیشنهادی دولت نقش داشته‌ باشند و یقین دارم که این موضوع، خارج از مجلس اتفاق افتاده است.

تعدادی از اعضای این فراکسیون با تکذیب خبر شکل‌گیری دولت در سایه در فراکسیون متبوعشان تأکید کردند، دولت در سایه همزمان با برگزاری جلسات بررسی وزرای پیشنهادی دولت، به‌طور غیرمحسوس خارج از مجلس و قوای سه‌گانه شکل گرفته و تأثیر زیادی در چینش کابینه تور سنگاپور دولت دوازدهم داشته است. اصول‌گرایان فعال در عرصه تقنین کشور، ترکیب نهایی کابینه برخلاف سلیقه رئیس‌جمهوری را مصداقی بر این ادعا دانستند اما یک تحلیلگر سیاسی اصول‌گرا که در سال 84 برای اولین‌بار، ضرورت تشکیل دولت در سایه را مطرح کرده بود، با تأیید خبر تشکیل آن از کمیسیون‌های جمنا و اعضای فراکسیون ولایت مجلس، به‌عنوان ترکیب اصلی دولت در سایه نام برد.

وی ادامه داد: به‌طور تور تبریز زمینی قطع هم از مجموعه اصلاح‌طلبان، هم مجموعه اصول‌گرایان و اعتدال‌گرایان، برای نحوه چینش کابینه به رئیس‌جمهوری موارد بسیاری پیشنهاد شده بود که در نهایت نیز این ترکیب انتخاب شد. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دولت در سایه بیشتر از طریق اپوزیسیون برای رقابت با دولت و نظارت بر عملکرد آن تشکیل می‌شود که فرهنگ آن تاکنون در کشور نهادینه نشده است.

براین‌اساس، حشمت‌الله تور استرالیا یوسفیان‌ملا، عضو فراکسیون ولایت مجلس با اشاره به صحت و سقم خبر تشکیل دولت در سایه در فراکسیون ولایت گفت: البته تشکیل دولت در سایه را به‌طور غیرمحسوس می‌بینم زیرا خارج از مجلس و قوای سه‌گانه فعالیت دارد. اگر دولت در سایه تشکیل نشده بود، به‌طور قطع بسیاری از وزرای پیشنهادی به‌عنوان گزینه‌های کابینه دولت دوازدهم معرفی نمی‌شدند، آن هم افرادی که اصلا در حد وزارت نبودند و به‌طور قیمت تور پوکت ناگهانی معرفی و انتخاب شدند.

وی ادامه داد: به‌هرحال ما از سلیقه آقای روحانی آگاه هستیم اما می‌بینیم برخی افراد برای فعالیت در کابینه معرفی شدند که مطابق با سلیقه رئیس‌جمهوری نبودند، کمااینکه رئیس‌جمهوری هم به این نکته اشاره کرد: «اجازه ندادند از زنان در کابینه استفاده کنیم.»
حسین کنعانی‌مقدم، کارشناس مسائل سیاسی و فعال سیاسی اصول‌گرا د با تأیید خبر تشکیل دولت در سایه توسط اصول‌گرایان تور هند نوروز 97 گفت: اگر به سوابق نگاه کنید، اولین‌بار بنده در سال 84 بحث دولت در سایه را مطرح کرده و کتاب دولت سبز را در‌این‌راستا منتشر کردم که برخی در مخالفت با این موضوع معتقد بودند که این امر باعث تشویش دولت می‌شود اما برخی نیز آن را کمکی برای دولت می‌دانستند. وی افزود: بعد از اینکه این موضوع را در جمنا هم مطرح کردم، آقای سعید جلیلی نیز بر ضرورت تشکیل آن تأکید کرد و گفت که قرار است دولت چارتر کیش در سایه تشکیل شود؛ البته طرح این موضوع در جمنا موافقان و مخالفانی به همراه داشت؛ کمااینکه جناح اصلاح‌طلب آن را مقابله با آقای روحانی می‌دانستند و اصول‌گرایان نیز معتقد بودند دولت در سایه یاری‌رسان دولت در جهت رسیدن به اهدافش خواهد بود.

کنعانی‌مقدم ادامه داد: بنده معتقد بودم پیروزی آقای روحانی، پیروزی ملت بوده زیرا وی منتخب مردم است؛ بنابراین باید به دولت مستقر در اداره کشور کمک تور کرمان ارزان کرد؛ در عین حال، ما نقد از عملکرد دولت و دیدبانی بر روند اجرای برنامه‌های آن را نیز در دستورکار خود داریم.
مرضیه جلیلی در روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: تشکیل دولت در سایه توسط اصول‌گرایان فعال در مجلس شورای اسلامی، خبری بود که از سوی یکی از اعضای این فراکسیون منتشر شد.

 

کنعانی‌مقدم یادآور شد: اگر اصول‌گرایان نتوانسته‌اند دولت تشکیل دهند، به منزله این نیست که در تور استرالیا نوروز 97 نظر دیگران محکوم هستند. آنها برای اثبات این مهم تصمیم دارند با تشکیل دولت در سایه در موقعیتی قرار بگیرند که در راستای تقویت نظام حرکت کنند، نه اینکه در قالب اپوزیسیون و مخالفت با دولت. ضمن‌اینکه در تلاش هستند در جهت تحقق مطالبات 16 میلیون نفری که به کاندیدای اصول‌گرا رأی داده‌اند با دولت مستقر، رایزنی و همکاری کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *