یزدی؛ سياستمداری سازگار و ثابت‌ قدم – دیزباد کهن

عباس عبدی؛ روزنامه‌نگار و تحلیلگر در روزنامه اعتماد نوشت: در تعریف و تمجید برخی از اقشار و گروه‌ها گفته می‌شود که آنان به گونه‌ای هستند که اگر گوشت یکدیگر را بخورند، استخوان یکدیگر را دور نمی‌اندازند
آن مرحوم قدرت انطباق‌پذیری و درک ویژگی‌های اجتماعی را داشت و لذا توانست در دو دهه‌ای که مدیریت سیاسی حزب متبوع خود را عهده‌دار بود، آن را به نحوی سروسامان دهد که از وضعیت گذشته تور کیش آن خارج شود، هرچند در این راه هزینه‌هایی نیز پرداخت که مطلقا حق آن مرحوم نبود. شاید مهم‌ترین میراثی که از ایشان برای سیاست‌ورزی در ایران بماند، در درجه اول، استمرار و تداوم کنش سیاسی و سپس، انطباق‌پذیری با جامعه در حال تحول و نیز متعهد بودن به اصول اعلامی و منفعل نبودن در برابر فشارها و هزینه‌هایی است که به ناحق به سیاستمداران وارد می‌شود. همچنین پذیرش گفت‌وگو و دربند کینه‌های بلیط هواپیما گذشته نبودن، می‌تواند آموزه‌هایی باشد که نیازمند آن هستیم.

 

آنچه در مورد مرحوم دکتر یزدی برای من به عنوان یک شهروند ایرانی مهم است، سعی وافر ایشان در خارج نشدن از مشی آرام و با صبر و حوصله بود. مشی‌ای که انگیزه‌های فراوانی برای خروج از آن می‌توانست وجود داشته باشد. اتهامات و فشارهای ناروا، از این جمله است که حتی پس از فوت آن مرحوم در رسانه رسمی همچنان او را شهروند امریکا تور تبریز زمینی می‌نامند و خم به ابروی خود از این دروغ نمی‌آورند.

شاید در نگاه اول این رفتار ناپسند‌ آید و حقیقت را قربانی صنف کردن تلقی شود. چیزی شبیه قوم و قبیله و خانواده‌گرایی تلقی شود. این ایراد در عین حال که درست است ولی حدی از این حمیّت و اتحاد در برابر غیر، لازم و مفید است. در ایران شاید بتوان گفت یک گروه هیچ حمیّتی در دفاع از خود ندارند و اگر گوشت یکدیگر را بخورند، استخوان آن را هم دور می‌اندازند! تور فرانسه نوروز 97 و آن سیاستمداران هستند!

این قاعده برای بیشتر گروه‌ها و اصناف صدق می‌کند که نوعی حمایت گروهی و صنفی دارند، هرچند رقابت‌های شدید داخلی نیز میان آنان وجود دارد و بالاتر از رقابت می‌توان گفت میان خودشان ستیزه دارند، ولی در هر حال وقتی که در برابر سایر اقشار و گروه‌ها قرار می‌گیرند نوعی حمیّت و اتحاد را نشان می‌دهند. برای نمونه هنرمندان یا پزشکان درون خودشان اختلافات و رقابت‌ها تور مشهد نوروز 97 و به احتمال زیاد ستیزه هم دارند، ولی اگر کسی یا گروهی علیه هنرمندان یا پزشکان موضع‌گیری کند، آنان در این مورد نوعی اتحاد از خودنشان می‌دهند.

شاید گفتن این نگاه بنده مورد پسند برخی از دوستان نباشد، به نظرم ظرفیت مرحوم یزدی بیش از این بود که دیده شد ولی میراث سیاسی مناسبی را به ارث نبرد تا این ظرفیت به فعلیت درآید. از زمانی که دکتر یزدی دبیرکل نهضت آزادی شد، کوشید که نهضت را تور مالزی به جایگاه شایسته خود در عرصه سیاسی ایران برگرداند، ولی متاسفانه میراث مرحوم بازرگان برای دکتر یزدی به‌گونه‌ای نبود که کوشش‌های دکتر یزدی آن چیزی را که می‌خواست محقق کند.

سیاستمداران در ایران با وجود تمامی ضعف‌ها و ناکارآمدی‌های آنان و حتی زدوبندهایی که در میان آنان می‌شود، یکی از معتبرترین اقشار و گروه‌های اجتماعی هستند، هرچند معرفی آنان به عنوان یک گروه اجتماعی کار سختی قیمت تور مارماریس است، ولی در مجموع و با ملاحظه تمام جوانب همچنان می‌توان از این گروه در برابر سایرین دفاع نسبی کرد؛ حداقل اینکه بدتر از سایرین نیستند به ویژه آنکه در میان آنان افراد محترم و خیرخواهی وجود دارند که مرحوم دکتر ابراهیم یزدی از آنان بود. برخی از سیاستمدارانی که با او مخالف بودند این حد از اخلاق و منطق را رعایت نکردند که مخالفت به‌جای خود، ولی این افراد فارغ از جزییات نگاه‌شان، برای مجموعه تور شیراز سیاستمداران سرمایه هستند و نباید این سرمایه‌ها را تخریب کرد.

مرحوم دکتر ابراهیم یزدی یک سیاستمدار به نسبت کلاسیک بود. سیاستمداری بود که می‌توانستی با نظرات او موافق یا مخالف باشی ولی در هر حال باید وجود چنین افرادی را برای بهبود نهاد سیاست در ایران بسیار مفید و موثر دانست. سیاستمداری که می‌شد با او گفت‌وگو کرد و این کم ویژگی نیست. در واقع هر سیاستمداری باید از تقویت نهاد سیاست قیمت تور بانکوک و سیاست‌ورزی در ایران حمایت کند، در غیر این صورت خود را نفی کرده است. تقویت این نهاد نیز ابعاد گوناگونی دارد.

یکی از آنها، وجود چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی است که مشی قابل فهمی را در یک دوره طولانی‌مدت پیگیری کرده‌اند. مرحوم دکتر یزدی بیش از ٦ دهه است که فعالیتی مستمر و مداوم را در سیاست دنبال کرده و این استمرار نشان از دو ویژگی مهم دارد؛ یکی قدرت انطباق‌پذیری با شرایط به نسبت گوناگون تور هوایی کرمان در این ٦ دهه گذشته است و دیگری واقع‌گرایی نسبی و پرهیز از هیجانات سیاسی است که بسیاری از سیاستمداران دچار این ویروس ویرانگر می‌شوند.

عباس عبدی؛ روزنامه‌نگار و تحلیلگر در روزنامه اعتماد نوشت: در تعریف و تمجید برخی از اقشار و گروه‌ها گفته می‌شود که آنان به گونه‌ای هستند که اگر گوشت یکدیگر را بخورند، استخوان یکدیگر را دور نمی‌اندازند.

شاید اگر نهضت آزادی از ابتدای انقلاب قیمت تور پوکت با خط‌مشی دکتر یزدی پیش می‌رفت، نه آن انشعاب مهم اول انقلاب میان نهضت آزادی رخ می‌داد و نه آن کناره‌گیری از حکومت و قدرت را شاهد بودیم و در این صورت و به احتمال فراوان می‌توان گفت که نقش نهضت آزادی در ادامه جمهوری اسلامی ایران نقش سازنده و برجسته‌ای می‌بود و چنین در حاشیه قرار نمی‌گرفت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *